Sotshi 2014 (lajit)
Sotshi 2014 (lajit)
Eli:
Veikatkaa miten perjantaina 6.2.2014 (ekat kisa tapahtumat) alkavissa olympialaisten eri lajeissa tulee käymään. Saat jokaisesta lajista ilmoitetun määrän pisteitä. Eniten pisteitä kerännyt voittaa. Koska lajeja on paljon veikattavana on vain lähinnä sellaisia lajeja, joissa on suomalaisia urheilijoita mukana.
Huom! Lumilautailu ja freestyle alkavat jo 6.2.2014
Kaikki lajit ovat veikattavissa, mutta eivät pakollisia.
Kisaohjelma, osallistujat ja lajit (ja tulokset):
http://yle.fi/urheilu/suurtapahtumat/sotshi_2014/
http://www.sochi2014.com/en/schedule-and-results
http://en.wikipedia.org/wiki/2014_Winter_Olympics
http://www.olympic.org/sochi-2014-winter-olympics
Yksilölajit ja yksilölajien joukkuekisat:
Valitkaa jokaiseen yksilölajiin vain lajin voittava urheilija tai joukkue. Jokaisesta oikein veikatusta voittajasta saa 5 pistettä.
Joukkuelajit:
Valitkaa joukkuelajiin (jääkiekko) mitalikolmikko ja voittaja. Voittajasta saa 4 pistettä ja hopeamitalistista 3 pistettä ja pronssimitalistista 2 pistettä ja neljännestä 1 pisteen.
Veikattavat lajit ja kaavake:
Alppihiihto:
Miesten super G/supersuurpujottelu:
Miesten suurpujottelu:
Miesten pujottelu:
Naisten suurpujottelu:
Naisten pujottelu:
Ampumahiihto:
Naisten 15 km:
Naisten sprintti:
Naisten takaa-ajo:
Naisten 12,5 km massalähtö:
Sekaviesti:
Maastohiihto:
Miesten 15 km perinteinen:
Miesten 30 km skiathlon:
Miesten 50 km vapaa:
Miesten viesti 4x10km:
Miesten sprinttihiihto:
Miesten parisprintti:
Naisten 10 km perinteinen:
Naisten 15 km skiathlon:
Naisten 30 km vapaa:
Naisten viesti 4x5 km:
Naisten sprinttihiihto:
Naisten parisprintti:
Freestyle hiihto:
Miesten halfpipe:
Miesten kumparelasku:
Miesten slopestyle:
Miesten skicross:
Yhdistetty:
Normaalimäki/10 km hiihto:
Suurmäki/10 km hiihto:
Joukkuemäki/4x5 km viesti:
Pikaluistelu:
Miesten 500m:
Miesten 1000m:
Makihyppy:
Miesten normaalimäki:
Miesten suurmäki:
Miesten joukkuemäki:
Naisten normaalihyppy:
Lumilautailu:
Miesten halfpipe:
Miesten slopestyle:
Miesten lumilautacrossi:
Naisten halfpipe:
Naisten slopestyle:
Jääkiekko:
Miesten jääkiekko:
Naisten jääkiekko:
Veikatkaa miten perjantaina 6.2.2014 (ekat kisa tapahtumat) alkavissa olympialaisten eri lajeissa tulee käymään. Saat jokaisesta lajista ilmoitetun määrän pisteitä. Eniten pisteitä kerännyt voittaa. Koska lajeja on paljon veikattavana on vain lähinnä sellaisia lajeja, joissa on suomalaisia urheilijoita mukana.
Huom! Lumilautailu ja freestyle alkavat jo 6.2.2014
Kaikki lajit ovat veikattavissa, mutta eivät pakollisia.
Kisaohjelma, osallistujat ja lajit (ja tulokset):
http://yle.fi/urheilu/suurtapahtumat/sotshi_2014/
http://www.sochi2014.com/en/schedule-and-results
http://en.wikipedia.org/wiki/2014_Winter_Olympics
http://www.olympic.org/sochi-2014-winter-olympics
Yksilölajit ja yksilölajien joukkuekisat:
Valitkaa jokaiseen yksilölajiin vain lajin voittava urheilija tai joukkue. Jokaisesta oikein veikatusta voittajasta saa 5 pistettä.
Joukkuelajit:
Valitkaa joukkuelajiin (jääkiekko) mitalikolmikko ja voittaja. Voittajasta saa 4 pistettä ja hopeamitalistista 3 pistettä ja pronssimitalistista 2 pistettä ja neljännestä 1 pisteen.
Veikattavat lajit ja kaavake:
Alppihiihto:
Miesten super G/supersuurpujottelu:
Miesten suurpujottelu:
Miesten pujottelu:
Naisten suurpujottelu:
Naisten pujottelu:
Ampumahiihto:
Naisten 15 km:
Naisten sprintti:
Naisten takaa-ajo:
Naisten 12,5 km massalähtö:
Sekaviesti:
Maastohiihto:
Miesten 15 km perinteinen:
Miesten 30 km skiathlon:
Miesten 50 km vapaa:
Miesten viesti 4x10km:
Miesten sprinttihiihto:
Miesten parisprintti:
Naisten 10 km perinteinen:
Naisten 15 km skiathlon:
Naisten 30 km vapaa:
Naisten viesti 4x5 km:
Naisten sprinttihiihto:
Naisten parisprintti:
Freestyle hiihto:
Miesten halfpipe:
Miesten kumparelasku:
Miesten slopestyle:
Miesten skicross:
Yhdistetty:
Normaalimäki/10 km hiihto:
Suurmäki/10 km hiihto:
Joukkuemäki/4x5 km viesti:
Pikaluistelu:
Miesten 500m:
Miesten 1000m:
Makihyppy:
Miesten normaalimäki:
Miesten suurmäki:
Miesten joukkuemäki:
Naisten normaalihyppy:
Lumilautailu:
Miesten halfpipe:
Miesten slopestyle:
Miesten lumilautacrossi:
Naisten halfpipe:
Naisten slopestyle:
Jääkiekko:
Miesten jääkiekko:
Naisten jääkiekko:
You´re welcome!
I am the eater of Worlds !!!
My god... Half man, half amazing!
Joni Hesselgren: Big Brotherin moraalinen voittaja kaudella 2014.
I am the eater of Worlds !!!
My god... Half man, half amazing!
Joni Hesselgren: Big Brotherin moraalinen voittaja kaudella 2014.
Re: Sotshi 2014 (lajit)
Alppihiihto:
Miesten super G/supersuurpujottelu: Aksel Lund Svindal NOR
Miesten suurpujottelu: Ted Ligery USA
Miesten pujottelu: Felix Neureuther GER
Naisten suurpujottelu: Jessica Lindell-Vikarby SWE
Naisten pujottelu: Mikaela Shiffrin USA
Ampumahiihto:
Naisten 15 km: Tora Berger NOR
Naisten sprintti: Kaisa Mäkäräinen FIN
Naisten takaa-ajo: Tora Berger NOR
Naisten 12,5 km massalähtö: Olga Zaitseva RUS
Sekaviesti: Norja
Maastohiihto:
Miesten 15 km perinteinen: Martin Johnsrud Sundby NOR
Miesten 30 km skiathlon: Maxim Vylegzhanin RUS
Miesten 50 km vapaa: Alexander Legkov RUS
Miesten viesti 4x10km: Venäjä
Miesten sprinttihiihto: Petter Northug NOR
Miesten joukkuesprintti: Norja
Naisten 10 km perinteinen: Justyna Kowalczyk POL
Naisten 15 km skiathlon: Marit Bjoergen NOR
Naisten 30 km vapaa: Marit Bjoergen NOR
Naisten viesti 4x5 km: Norja
Naisten sprinttihiihto: Kikkan Randall USA
Naisten joukkuesprintti: Norja
Freestyle hiihto:
Miesten halfpipe: Mike Riddle CAN
Miesten moguuli: Mikael Kingsbury CAN
Miesten slopestyle: Nick Goepper USA
Miesten skicross: Victor Oehling Norberg SWE
Yhdistetty:
Normaalimäki/10 km hiihto: Eric Frenzel GER
Suurmäki/10 km hiihto: Haavard Klemetsen NOR
Joukkuemäki/4x5 km viesti: Itävalta
Pikaluistelu:
Miesten 500m: Mo Tae-Bum KOR
Miesten 1000m: Shani Davis USA
Makihyppy:
Miesten normaalimäki: Kamil Stoch NOR
Miesten suurmäki: Peter Prevcs SLO
Miesten joukkuemäki: Itävalta
Naisten normaalimäki: Sara Takanashi JPN
Lumilautailu:
Miesten halfpipe: Shaun White USA
Miesten slopestyle: Max Parrot CAN
Miesten lumilautacrossi: Markus Schairer AUT
Naisten halfpipe: Torah Bright AUS
Naisten slopestyle: Jamie Anderson USA
Jääkiekko:
Miesten jääkiekko: 1. Venäjä 2. Kanada 3. Ruotsi
Naisten jääkiekko: 1. Kanada 2. USA 3. Suomi
Miesten super G/supersuurpujottelu: Aksel Lund Svindal NOR
Miesten suurpujottelu: Ted Ligery USA
Miesten pujottelu: Felix Neureuther GER
Naisten suurpujottelu: Jessica Lindell-Vikarby SWE
Naisten pujottelu: Mikaela Shiffrin USA
Ampumahiihto:
Naisten 15 km: Tora Berger NOR
Naisten sprintti: Kaisa Mäkäräinen FIN
Naisten takaa-ajo: Tora Berger NOR
Naisten 12,5 km massalähtö: Olga Zaitseva RUS
Sekaviesti: Norja
Maastohiihto:
Miesten 15 km perinteinen: Martin Johnsrud Sundby NOR
Miesten 30 km skiathlon: Maxim Vylegzhanin RUS
Miesten 50 km vapaa: Alexander Legkov RUS
Miesten viesti 4x10km: Venäjä
Miesten sprinttihiihto: Petter Northug NOR
Miesten joukkuesprintti: Norja
Naisten 10 km perinteinen: Justyna Kowalczyk POL
Naisten 15 km skiathlon: Marit Bjoergen NOR
Naisten 30 km vapaa: Marit Bjoergen NOR
Naisten viesti 4x5 km: Norja
Naisten sprinttihiihto: Kikkan Randall USA
Naisten joukkuesprintti: Norja
Freestyle hiihto:
Miesten halfpipe: Mike Riddle CAN
Miesten moguuli: Mikael Kingsbury CAN
Miesten slopestyle: Nick Goepper USA
Miesten skicross: Victor Oehling Norberg SWE
Yhdistetty:
Normaalimäki/10 km hiihto: Eric Frenzel GER
Suurmäki/10 km hiihto: Haavard Klemetsen NOR
Joukkuemäki/4x5 km viesti: Itävalta
Pikaluistelu:
Miesten 500m: Mo Tae-Bum KOR
Miesten 1000m: Shani Davis USA
Makihyppy:
Miesten normaalimäki: Kamil Stoch NOR
Miesten suurmäki: Peter Prevcs SLO
Miesten joukkuemäki: Itävalta
Naisten normaalimäki: Sara Takanashi JPN
Lumilautailu:
Miesten halfpipe: Shaun White USA
Miesten slopestyle: Max Parrot CAN
Miesten lumilautacrossi: Markus Schairer AUT
Naisten halfpipe: Torah Bright AUS
Naisten slopestyle: Jamie Anderson USA
Jääkiekko:
Miesten jääkiekko: 1. Venäjä 2. Kanada 3. Ruotsi
Naisten jääkiekko: 1. Kanada 2. USA 3. Suomi
You´re welcome!
I am the eater of Worlds !!!
My god... Half man, half amazing!
Joni Hesselgren: Big Brotherin moraalinen voittaja kaudella 2014.
I am the eater of Worlds !!!
My god... Half man, half amazing!
Joni Hesselgren: Big Brotherin moraalinen voittaja kaudella 2014.
Re: Sotshi 2014 (lajit)
Alppihiihto:
Miesten super G/supersuurpujottelu: Aksel Lund Svindal
Miesten suurpujottelu: Ted Ligety
Miesten pujottelu: Felix Neureuther
Naisten suurpujottelu: Lara Gut
Naisten pujottelu: Marlies Schild
Ampumahiihto:
Naisten 15 km: Tora Berger
Naisten sprintti: Darya Domracheva
Naisten takaa-ajo: Tora Berger
Naisten 12,5 km massalähtö: Tora Berger
Sekaviesti: Norja
Maastohiihto:
Miesten 15 km perinteinen: Dario Cologna
Miesten 30 km skiathlon: Petter Northug
Miesten 50 km vapaa: Petter Northug
Miesten viesti 4x10km: Norja
Miesten sprinttihiihto: Petter Northug
Miesten parisprintti: Venäjä
Naisten 10 km perinteinen: Justina Kowalczyk
Naisten 15 km skiathlon: Marit Björgen
Naisten 30 km vapaa: Therese Johaug
Naisten viesti 4x5 km: Norja
Naisten sprinttihiihto: Kikkan Randall
Naisten parisprintti: Suomi
Freestyle hiihto:
Miesten halfpipe: David Wise
Miesten kumparelasku: Mikael Kingsbury
Miesten slopestyle: Nick Goepper
Miesten skicross: Alex Fiva
Yhdistetty:
Normaalimäki/10 km hiihto: Eric Frenzel
Suurmäki/10 km hiihto: Eric Frenzel
Joukkuemäki/4x5 km viesti: Saksa
Pikaluistelu:
Miesten 500m: Tae-Bum Mo
Miesten 1000m: Shani Davis
Makihyppy:
Miesten normaalimäki: Peter Prevc
Miesten suurmäki: Gregor Schlierenzauer
Miesten joukkuemäki: Itävalta
Naisten normaalihyppy: Sara Takanashi
Lumilautailu:
Miesten halfpipe: Shaun White
Miesten slopestyle: Mark McMorris
Miesten lumilautacrossi: Alex Pullin
Naisten halfpipe: Kelly Clark
Naisten slopestyle: Jamie Anderson
Joukkuelajit:
Jääkiekko:
Miesten jääkiekko: 1. Ruotsi 2. Kanada 3. Venäjä
Naisten jääkiekko: 1. Kanada 2. USA 3. Ruotsi
Miesten super G/supersuurpujottelu: Aksel Lund Svindal
Miesten suurpujottelu: Ted Ligety
Miesten pujottelu: Felix Neureuther
Naisten suurpujottelu: Lara Gut
Naisten pujottelu: Marlies Schild
Ampumahiihto:
Naisten 15 km: Tora Berger
Naisten sprintti: Darya Domracheva
Naisten takaa-ajo: Tora Berger
Naisten 12,5 km massalähtö: Tora Berger
Sekaviesti: Norja
Maastohiihto:
Miesten 15 km perinteinen: Dario Cologna
Miesten 30 km skiathlon: Petter Northug
Miesten 50 km vapaa: Petter Northug
Miesten viesti 4x10km: Norja
Miesten sprinttihiihto: Petter Northug
Miesten parisprintti: Venäjä
Naisten 10 km perinteinen: Justina Kowalczyk
Naisten 15 km skiathlon: Marit Björgen
Naisten 30 km vapaa: Therese Johaug
Naisten viesti 4x5 km: Norja
Naisten sprinttihiihto: Kikkan Randall
Naisten parisprintti: Suomi
Freestyle hiihto:
Miesten halfpipe: David Wise
Miesten kumparelasku: Mikael Kingsbury
Miesten slopestyle: Nick Goepper
Miesten skicross: Alex Fiva
Yhdistetty:
Normaalimäki/10 km hiihto: Eric Frenzel
Suurmäki/10 km hiihto: Eric Frenzel
Joukkuemäki/4x5 km viesti: Saksa
Pikaluistelu:
Miesten 500m: Tae-Bum Mo
Miesten 1000m: Shani Davis
Makihyppy:
Miesten normaalimäki: Peter Prevc
Miesten suurmäki: Gregor Schlierenzauer
Miesten joukkuemäki: Itävalta
Naisten normaalihyppy: Sara Takanashi
Lumilautailu:
Miesten halfpipe: Shaun White
Miesten slopestyle: Mark McMorris
Miesten lumilautacrossi: Alex Pullin
Naisten halfpipe: Kelly Clark
Naisten slopestyle: Jamie Anderson
Joukkuelajit:
Jääkiekko:
Miesten jääkiekko: 1. Ruotsi 2. Kanada 3. Venäjä
Naisten jääkiekko: 1. Kanada 2. USA 3. Ruotsi
"You mustn't fight the elephant. You mustn't fight anybody. War is a very silly way to behave you know." -Dr. Snuggles
- Reilulaksatiivi
- VIP-vieras
- Viestit: 879
- Liittynyt: 14 Syys 2009 22:16
Re: Sotshi 2014 (lajit)
Jääkiekko miehet:
1. Ruotsi 2. Kanada 3. Venäjä
Jääkiekko naiset:
1.Kanada 2. Suomi . Ruotsi
Curling Miehet:
1. Sveitsi. 2. Kanada 3. Saksa
Curling naiset:
1. Ruotsi 2. Saksa 3. Sveitsi
Naiset Hiihto :
Perinteinen 10 km Justina Kowaltsuck
Skiathlon 15 km Maarit Björgen
30 km Vapaa Therese Johaug
Naisten viesti 4x5km Norjan
Naisten sprintti Kickann Randal
Naisten parisprinttii USA
Ampumahiihto naiset:
Naiset 15 km Darya Domratcheva
naiset sprintti Gabriella Soukalova
Naiset takaa-ajot Tora Berger
Naiset 12,5 km Darya Domratcheva
Naiset suurpujottelu Tina Mase
1. Ruotsi 2. Kanada 3. Venäjä
Jääkiekko naiset:
1.Kanada 2. Suomi . Ruotsi
Curling Miehet:
1. Sveitsi. 2. Kanada 3. Saksa
Curling naiset:
1. Ruotsi 2. Saksa 3. Sveitsi
Naiset Hiihto :
Perinteinen 10 km Justina Kowaltsuck
Skiathlon 15 km Maarit Björgen
30 km Vapaa Therese Johaug
Naisten viesti 4x5km Norjan
Naisten sprintti Kickann Randal
Naisten parisprinttii USA
Ampumahiihto naiset:
Naiset 15 km Darya Domratcheva
naiset sprintti Gabriella Soukalova
Naiset takaa-ajot Tora Berger
Naiset 12,5 km Darya Domratcheva
Naiset suurpujottelu Tina Mase
Re: Sotshi 2014 (lajit)
Alppihiihto:
Miesten super G/supersuurpujottelu: Aksel Lund Svindal
Miesten suurpujottelu: Marcel Hirscher
Miesten pujottelu: Felix Neureuther
Naisten suurpujottelu: Tina Maze
Naisten pujottelu: Mikaela Shiffrin
Ampumahiihto:
Naisten 15 km: Gabriela Soukalova
Naisten sprintti: Darya Domracheva
Naisten takaa-ajo: Tora Berger
Naisten 12,5 km massalähtö: Darya Domracheva
Sekaviesti: Ranska
Maastohiihto:
Miesten 15 km perinteinen: Dario Cologna
Miesten 30 km skiathlon: Martin Johnsrud Sundby
Miesten 50 km vapaa: Petter Northug
Miesten viesti 4x10km: Norja
Miesten sprinttihiihto: Sergei Ustjugov
Miesten parisprintti: Norja
Naisten 10 km perinteinen: Marit Björgen
Naisten 15 km skiathlon: Marit Björgen
Naisten 30 km vapaa: Therese Johaug
Naisten viesti 4x5 km: Norja
Naisten sprinttihiihto: Kikkan Randall
Naisten parisprintti: Suomi
Freestyle hiihto:
Miesten halfpipe: Justin Dorey
Miesten kumparelasku: Alexandre Bilodeau
Miesten slopestyle: Nick Goepper
Miesten skicross: Andreas Matt
Yhdistetty:
Normaalimäki/10 km hiihto: Eric Frenzel
Suurmäki/10 km hiihto: Jason Lamy Chappuis
Joukkuemäki/4x5 km viesti: Norja
Pikaluistelu:
Miesten 500m: Mo Tae-bum
Miesten 1000m: Shani Davis
Mäkihyppy:
Miesten normaalimäki: Gregor Schlierenzauer
Miesten suurmäki: Kamil Stoch
Miesten joukkuemäki: Itävalta
Naisten normaalihyppy: Sara Takanashi
Lumilautailu:
Miesten halfpipe: Shaun White
Miesten slopestyle: Roope Tonteri
Miesten lumilautacrossi: Jarryd Hughes
Naisten halfpipe: Kelly Clark
Naisten slopestyle: Jamie Anderson
Jääkiekko:
Miesten jääkiekko: 1. Venäjä 2. Kanada 3. USA
Naisten jääkiekko: 1. USA 2. Kanada 3. Suomi
Off topic:
Miksi tuolla aloitusviestissä puhutaan curlingista ja taitoluistelusta kun niitä ei kerran veikata? Ainakin itse olisin ihan mielelläni veikannut ainakin tuon taitoluistelun tuloksia, olisi ollut aika pieni vaiva vaikken kauheesti lajia ole seurannutkaan.
Miesten super G/supersuurpujottelu: Aksel Lund Svindal
Miesten suurpujottelu: Marcel Hirscher
Miesten pujottelu: Felix Neureuther
Naisten suurpujottelu: Tina Maze
Naisten pujottelu: Mikaela Shiffrin
Ampumahiihto:
Naisten 15 km: Gabriela Soukalova
Naisten sprintti: Darya Domracheva
Naisten takaa-ajo: Tora Berger
Naisten 12,5 km massalähtö: Darya Domracheva
Sekaviesti: Ranska
Maastohiihto:
Miesten 15 km perinteinen: Dario Cologna
Miesten 30 km skiathlon: Martin Johnsrud Sundby
Miesten 50 km vapaa: Petter Northug
Miesten viesti 4x10km: Norja
Miesten sprinttihiihto: Sergei Ustjugov
Miesten parisprintti: Norja
Naisten 10 km perinteinen: Marit Björgen
Naisten 15 km skiathlon: Marit Björgen
Naisten 30 km vapaa: Therese Johaug
Naisten viesti 4x5 km: Norja
Naisten sprinttihiihto: Kikkan Randall
Naisten parisprintti: Suomi
Freestyle hiihto:
Miesten halfpipe: Justin Dorey
Miesten kumparelasku: Alexandre Bilodeau
Miesten slopestyle: Nick Goepper
Miesten skicross: Andreas Matt
Yhdistetty:
Normaalimäki/10 km hiihto: Eric Frenzel
Suurmäki/10 km hiihto: Jason Lamy Chappuis
Joukkuemäki/4x5 km viesti: Norja
Pikaluistelu:
Miesten 500m: Mo Tae-bum
Miesten 1000m: Shani Davis
Mäkihyppy:
Miesten normaalimäki: Gregor Schlierenzauer
Miesten suurmäki: Kamil Stoch
Miesten joukkuemäki: Itävalta
Naisten normaalihyppy: Sara Takanashi
Lumilautailu:
Miesten halfpipe: Shaun White
Miesten slopestyle: Roope Tonteri
Miesten lumilautacrossi: Jarryd Hughes
Naisten halfpipe: Kelly Clark
Naisten slopestyle: Jamie Anderson
Jääkiekko:
Miesten jääkiekko: 1. Venäjä 2. Kanada 3. USA
Naisten jääkiekko: 1. USA 2. Kanada 3. Suomi
Off topic:
Miksi tuolla aloitusviestissä puhutaan curlingista ja taitoluistelusta kun niitä ei kerran veikata? Ainakin itse olisin ihan mielelläni veikannut ainakin tuon taitoluistelun tuloksia, olisi ollut aika pieni vaiva vaikken kauheesti lajia ole seurannutkaan.
Totuus on tuolla ulkona.
Re: Sotshi 2014 (lajit)
Turhia jäännöksiä, jotka on nyt poistettu. Tuossa lomakkeessa on kaikki oikein.Off topic:
Miksi tuolla aloitusviestissä puhutaan curlingista ja taitoluistelusta kun niitä ei kerran veikata? Ainakin itse olisin ihan mielelläni veikannut ainakin tuon taitoluistelun tuloksia, olisi ollut aika pieni vaiva vaikken kauheesti lajia ole seurannutkaan.
You´re welcome!
I am the eater of Worlds !!!
My god... Half man, half amazing!
Joni Hesselgren: Big Brotherin moraalinen voittaja kaudella 2014.
I am the eater of Worlds !!!
My god... Half man, half amazing!
Joni Hesselgren: Big Brotherin moraalinen voittaja kaudella 2014.
Re: Sotshi 2014 (lajit)
Tulokset:
Alppihiihto:
Miesten super G/supersuurpujottelu: Kjetil Jansrud NOR
Miesten suurpujottelu: Ted Ligety USA
Miesten pujottelu: Mario Matt SWI
Naisten suurpujottelu: Tina Maze SLO
Naisten pujottelu: Mikaela Shiffrin USA
Ampumahiihto:
Naisten 15 km: Daria Domratcheva BLR
Naisten sprintti: Anastasia Kuzmina SVK
Naisten takaa-ajo: Daria Domratcheva BLR
Naisten 12,5 km massalähtö: Daria Domratcheva BLR
Sekaviesti: Norja
Maastohiihto:
Miesten 15 km perinteinen: Dario Cologna SWI
Miesten 30 km skiathlon: Dario Cologna SWI
Miesten 50 km vapaa: Aleksandr Legkov RUS
Miesten viesti 4x10km: Ruotsi
Miesten sprinttihiihto: Ola Vigen Hattestad NOR
Miesten parisprintti: Suomi
Naisten 10 km perinteinen: Justyna Kowalczyk POL
Naisten 15 km skiathlon: Marit Björgen NOR
Naisten 30 km vapaa: Marit Björgen NOR
Naisten viesti 4x5 km: Ruotsi
Naisten sprinttihiihto: Maiken Caspersen Falla NOR
Naisten parisprintti: Norja
Freestyle hiihto:
Miesten halfpipe: David Wise USA
Miesten kumparelasku: Alexandre Bilodeau CAN
Miesten slopestyle: Joss Christensen USA
Miesten skicross: Jean-Frédéric Chapuis FRA
Yhdistetty:
Normaalimäki/10 km hiihto: Eric Frenzel GER
Suurmäki/10 km hiihto: Jørgen Graabak NOR
Joukkuemäki/4x5 km viesti: Norja
Pikaluistelu:
Miesten 500m: Michel Mulder NED
Miesten 1000m: Stefan Groothuis NED
Makihyppy:
Miesten normaalimäki: Kamil Stoch POL
Miesten suurmäki: Kamil Stoch POL
Miesten joukkuemäki: Saksa
Naisten normaalihyppy: Carina Vogt GER
Lumilautailu:
Miesten halfpipe: Iouri Podladtchikov SWI
Miesten slopestyle: Sage Kotsenburg USA
Miesten lumilautacrossi: Pierre Vaultier FRA
Naisten halfpipe: Kaitlyn Farrington USA
Naisten slopestyle: Jamie Anderson USA
Jääkiekko:
Miesten jääkiekko: 1. Kanada 2. Ruotsi 3. Suomi
Naisten jääkiekko: 1. Kanada 2. USA 3. Sveitsi
Loppupisteet:
1. calderyon 62 pts.
-----------------------
2. Tirkka 50 pts.
-----------------------
3. Zygerö 47 pts.
-----------------------
4. Reilulaksatiivi 25 pts.
Eli Sotshi:n olympialaisten 2014 plazan lajiveikkauksen voittaja on calderyon !!! Onneksi olkoon!
Tirkka selviytyi toiseksi ja Zygerö kolmanneksi. Reilulaksatiivi on neljäs.
Suuret kiitokset kaikille veikkaukseen osallistuneille!
Alppihiihto:
Miesten super G/supersuurpujottelu: Kjetil Jansrud NOR
Miesten suurpujottelu: Ted Ligety USA
Miesten pujottelu: Mario Matt SWI
Naisten suurpujottelu: Tina Maze SLO
Naisten pujottelu: Mikaela Shiffrin USA
Ampumahiihto:
Naisten 15 km: Daria Domratcheva BLR
Naisten sprintti: Anastasia Kuzmina SVK
Naisten takaa-ajo: Daria Domratcheva BLR
Naisten 12,5 km massalähtö: Daria Domratcheva BLR
Sekaviesti: Norja
Maastohiihto:
Miesten 15 km perinteinen: Dario Cologna SWI
Miesten 30 km skiathlon: Dario Cologna SWI
Miesten 50 km vapaa: Aleksandr Legkov RUS
Miesten viesti 4x10km: Ruotsi
Miesten sprinttihiihto: Ola Vigen Hattestad NOR
Miesten parisprintti: Suomi
Naisten 10 km perinteinen: Justyna Kowalczyk POL
Naisten 15 km skiathlon: Marit Björgen NOR
Naisten 30 km vapaa: Marit Björgen NOR
Naisten viesti 4x5 km: Ruotsi
Naisten sprinttihiihto: Maiken Caspersen Falla NOR
Naisten parisprintti: Norja
Freestyle hiihto:
Miesten halfpipe: David Wise USA
Miesten kumparelasku: Alexandre Bilodeau CAN
Miesten slopestyle: Joss Christensen USA
Miesten skicross: Jean-Frédéric Chapuis FRA
Yhdistetty:
Normaalimäki/10 km hiihto: Eric Frenzel GER
Suurmäki/10 km hiihto: Jørgen Graabak NOR
Joukkuemäki/4x5 km viesti: Norja
Pikaluistelu:
Miesten 500m: Michel Mulder NED
Miesten 1000m: Stefan Groothuis NED
Makihyppy:
Miesten normaalimäki: Kamil Stoch POL
Miesten suurmäki: Kamil Stoch POL
Miesten joukkuemäki: Saksa
Naisten normaalihyppy: Carina Vogt GER
Lumilautailu:
Miesten halfpipe: Iouri Podladtchikov SWI
Miesten slopestyle: Sage Kotsenburg USA
Miesten lumilautacrossi: Pierre Vaultier FRA
Naisten halfpipe: Kaitlyn Farrington USA
Naisten slopestyle: Jamie Anderson USA
Jääkiekko:
Miesten jääkiekko: 1. Kanada 2. Ruotsi 3. Suomi
Naisten jääkiekko: 1. Kanada 2. USA 3. Sveitsi
Loppupisteet:
1. calderyon 62 pts.
-----------------------
2. Tirkka 50 pts.
-----------------------
3. Zygerö 47 pts.
-----------------------
4. Reilulaksatiivi 25 pts.
Eli Sotshi:n olympialaisten 2014 plazan lajiveikkauksen voittaja on calderyon !!! Onneksi olkoon!
Tirkka selviytyi toiseksi ja Zygerö kolmanneksi. Reilulaksatiivi on neljäs.
Suuret kiitokset kaikille veikkaukseen osallistuneille!
You´re welcome!
I am the eater of Worlds !!!
My god... Half man, half amazing!
Joni Hesselgren: Big Brotherin moraalinen voittaja kaudella 2014.
I am the eater of Worlds !!!
My god... Half man, half amazing!
Joni Hesselgren: Big Brotherin moraalinen voittaja kaudella 2014.